Projektet, ledet af lektor Martin Nielsen, skal i samarbejde med professor Anders Riisager, bidrage med ny grundlæggende viden om, hvordan CO₂ kan indfanges og samtidig omdannes til nyttige kemikalier under bæredygtige betingelser.
I dag udvikles CO₂-fangst og CO₂-udnyttelse ofte som to separate processer. Det nye forskningsprojekt vil undersøge, hvordan de to trin kan kombineres til ét samlet system, så energiomkostninger reduceres og effektivitet forbedres. Fokus i projektet er især på ioniske væsker og avanceret katalyse – teknologier der rummer et stort potentiale i den grønne omstilling.
Forskningsprojektet gennemføres i samarbejde med internationale partnere fra University of York og Universitetet i Oslo og kombinerer eksperimentel kemi med avancerede beregninger. Målet er at udvikle næste generation af bæredygtige løsninger til indfangning og udnyttelse af CO₂ - Carbon Capture and Utilization (CCU).
Forskningen finansieres fra Forskningsprojekt 2 virkemidlet i Danmarks Frie Forskningsfond/Natur og Univers (DFF), og bevillingen på 6,3 mio. kr. understreger DTU Kemis stærke position inden for forskning i grøn kemi og bæredygtige energiløsninger.
Se den offentliggjorte bevilling på Danmarks Frie Forskningsfonds hjemmeside her.